A helyi albérlethirdetési portálok kínálata között válogatva szűkösek a lehetőségei azoknak a bérlőknek, akik kisállattal szeretnének otthont találni a bérleti piacon. Nem rózsásabb a helyzet akkor sem, ha a közösségi média felületein próbálnak igényeiknek megfelelő kiadó ingatlant találni. Cikkünkben igyekszünk olyan praktikus tanácsokat adni, amivel megkönnyíthetjük a házikedvenccel költöző bérlők dolgát városunkban.

Őszinte kommunikáció már fél siker

A sokadik sikertelen telefonhívás, vagy elutasító válasz után se tegyenek le arról, hogy őszintén kommunikáljanak. Negatív üzenete van annak, ha már időpontegyeztetés alkalmával nem jelezzük, hogy kisállattal költöznénk, különösen akkor, ha olyan ingatlanról van szó, ahol kizárták az állattartás lehetőségét már a hirdetésben is. Ha személyes találkozáskor szimpatikusak is lennénk a tulajdonosnak, akkor sem veszi ki jól magát, ha a helyszínen valljuk csak be, hogy egyébként 3 macskával, vagy egy kölyök kutyával költöznénk.

Azt javasoljuk, hogy már a telefonos érdeklődéskor számoljunk be őszintén arról, hogy házikedvenccel költöznénk. Térjünk ki életkorára, részletes leírására, megszokott tartási körülményeire (kutyasuliba jár, szobaketrecben alszik, mikor nem tartózkodunk otthon, terráriumban lakik, bemutatható naprakész orvosi kiskönyve van stb.). Ha a tulajdonos nyitott az ingatlan bemutatására ajánljuk fel, elvisszük kedvencünket is, hogy meggyőződhessen ártalmatlan voltáról.

Vegyük tudomásul, ha elzárkózik a tulajdonos. Sajnos előfordul, hogy egy-egy ingatlan esetén tényleg, valóban és véglegesen ki van zárva, hogy kisállattal költözhető legyen. Ezt a tényt el kell fogadnunk. Lesz olyan, akit semmiképp nem fogunk tudni meggyőzni, azonban ilyen esetben is próbáljuk nyitva hagyni a lehetőséget, pl. ha később is látjuk még a hirdetést, felhívhatjuk-e. Esetleg addigra akár meg is meggondolhatja magát.

Pénz beszél, kutya…

Amennyiben anyagi helyzete megengedi, tanácsos a kéthavi bérleti díjnál magasabb összegű kauciót ajánlani a tulajdonosnak, ha nagyon tetszik Önnek, és szeretné kivenni a lakást, vagy házat. Így esélye nyílik arra, hogy Önt válassza a lakás tulajdonosa abban az esetben is, ha olyan is pályázik az ingatlanra, akinek nincs kisállata.

Mindenképpen növeli a leendő kisállattartó albérlővel szembeni bizalmat, ha önként ajánl 3 havi bérleti díj mértékű kauciót. Egyfelől ez a pénzügyi gesztus azt üzeni, hogy rendezett anyagi háttérrel rendelkezik, másfelől azt is kifejezi, hogy biztos benne, hogy házikedvence nem fog kárt okozni az ingatlan állagában.

Korábbi főbérlő véleménye referenciaként

Szintén érdemes önkéntes felajánlásként referenciákkal készülni. Nagyon sokat segíthet hitelességünket megalapozni, ha már előre megbeszéljük korábbi bérbeadónkkal, hogy megadhatjuk-e az elérhetőségeit annak érdekében, hogy referenciát szolgáltasson rólunk és házikedvencünkről a későbbiekben.

Amennyiben dolgozóként keresünk házikedvenccel albérletet, készülhetünk munkáltatói igazolással is, mely szintén megbízhatóságunkat hivatott alátámasztani.

Jogi biztosítékok vállalása a szerződésben

Számos olyan plusz kötelezettséget, biztosítékot vállalhatunk a bérleti szerződésben, melyek segíthetnek megnyugtatni leendő tulajdonosunkat. A teljesség igénye nélkül felsorolunk párat:

  • a szokásosnál magasabb mértékű kaució megfizetésének vállalása
  • a beköltözéskori állapot jegyzőkönyvbe való rögzítése, képi dokumentációja (ennek szerepe a lakás visszaadásakor lesz, tetten érhetővé válik a legapróbb, kisállat által okozott állagromlás is)
  • a szerződésbe lehet foglalni azt is, hogy amennyiben bármilyen káreseményt, állagromlást előidéz a bérlő, vagy annak házikedvence a helyreállítás költségei a kaucióból fedezendőek. Ebben az esetben a kaució összegét 48 órán belül ki kell egészítenie a bérlőnek.
  • Havi egynél több lehetőség biztosítása a tulajdonos számára, hogy a lakás állapotát ellenőrizhesse, természetesen a bérlő jelenlétében.

Reméljük sikerült az albérletet kereső gazdiknak pár életszerű és hasznos tanácsot adni a sikeres otthonra találás érdekében!