Ingatlanközvetítőként kifejezetten szeretünk olyan albérletkeresőkkel dolgozni, akik felkészülten érkeznek a kiszemelt lakás megtekintésére. Ha albérletet keresel, érdemes már a megtekintés előtt átgondolni, mi az, amire kíváncsi vagy. Egyfelől, ha kérdésekkel és határozott elképzeléssel érkezel, könnyebb jó benyomást keltened, másrészt kisebb az esélye annak, hogy órákkal a mutatás után jut eszedbe miket felejtettél el megkérdezni.
A lakás fenntartását érintő kérdések
Minden albérlőt érintő kérdés, hogy milyen rezsiköltségekre készüljön, ha kiveszi a megtekintett lakást. Hosszú évek tapasztalata alapján azt mondanám, hogy a rezsit alkotó tételek egy része valóban fogyasztástól függő, azonban ne elégedjünk meg túlzottan általános számokkal. Az előző lakók téli fűtésszámlája már pl. kiinduló pontot jelenthet, még akkor is, ha szerették a hűvösebb hőfokot, vagy épp ellenkezőleg kisgyermekük miatt az átlagosnál erősebben fűtöttek. Azt javaslom, hogy mindenképpen kérjen a leendő albérlő az elmúlt fűtési idényből befizetett számlákat a tulajdonostól. Ha nincsenek ilyenek, mert ez is előfordulhat (pl. most vásárolta az ingatlant a tulajdonos) akkor is próbáljunk egy körülbelüli átalányösszeget megtudni, akár az előző tulajdonos információi, akár az ingatlanközvetítő tapasztalata alapján.
Kérdezzünk rá a közös költségre, mert annak összege társasházanként, lakásonként változó és havonta azonos összeggel fogja megterhelni az albérlő költségvetését. Néhány társasháznál még előfordul, hogy a lépcsőház takarításban is részt kell vállalni a lakóknak erre is érdemes rákérdezni. Az is jó, ha tudjuk kik lesznek a közvetlen szomszédaink.
Ha nem ismerjük még a környéket, nyugodtan érdeklődjünk a tömegközlekedési, bevásárlási lehetőségek felől és érdemes a lakás tájolását is az első megtekintés alkalmával tisztázni. Elengedhetetlen információ, hogy melyik szolgáltató internet szolgáltatása elérhető a lakásban, a tulajdonos hozzájárul-e, hogy saját nevünkben kössünk előfizetési szerződést, esetleg hozhatjuk-e magunkkal a korábbi előfizetésünk. Komoly érdeklődés esetén érdemes azt is tisztázni, pontosan milyen felszerelés tartozik a lakáshoz. A tulajdonos hajlandó még kiegészíteni a lakás felszerelését egyéb eszközökkel.
Amennyiben kisállatot tervezünk tartani a későbbiekben, ennek lehetőségét már a lakás keresésekor vessük fel a tulajdonosoknak. Ha dohányzunk, minden esetben jelezzük és kérdezzünk rá annak szabályaira. (Kevés kellemetlenebb dolog van, mint mikor a leendő dohányos albérlő letagadja káros szenvedélyét, miközben enyhe cigarettafüst lengi körbe a mutatás ideje alatt).
A szerződés megkötése előtt tisztázandó dolgok
Fontos átbeszélni, hogy milyen szerződésben gondolkodnak a felek. Határozott idejű szerződést preferálnak, vagy határozatlan idejű kontraktust szeretnének, meghatározott mértékű felmondási idő mellett. Tisztázandó, hogy a tulajdonos szeretné-e az utalás útján történő bérleti díj kifizetést, vagy ragaszkodik a készpénzes fizetéshez. Mennyi legyen a kaució mértéke? Bár sokan úgy gondolják ismerik a kaució fogalmát, azért nem árt átvenni a biztosíték jogi természetének részletes szabályait.
A rezsi kiegyenlítése és elszámolása hogyan fog történni? Diktálásos módszerrel a tényleges fogyasztás elszámolása révén, vagy átalány fizetés útján, félévi vagy éves fogyasztás egyeztetéssel? Milyen úton történik a kapcsolattartás és fizetés? Ha nem utalással történik a kifizetés, kap-e az albérlő nyugtát, átvételi elismervényt a kifizetett tételekről. Amennyiben a leendő bérlőnek számlaigénye van, azt már érdemes a lakás megnézése előtt telefonon jelezni, de legkésőbb az ingatlan megtekintésekor közölni.