Meddig élt Írországban, mindig kutyával keresett albérletet? Milyen kutyája van, mennyi idős, milyen nemű? Milyen a napi beosztásuk? (Arra gondolok, hogy kutyanapközibe hordja, vagy otthon van egyedül a lakásba a kutyus munkaidő alatt?)
6 évet laktam Írországban, ebből több mint 5 évig egy 11 éves németjuhásszal éltem egy háztartásban, akit Bobónak hívnak. A lakáshoz tartozott egy kis kert, ahol a kutyus élt. A lakásba nem jöhetett be, bár azért néha megpróbált beszökni. Bobó szobatiszta és mivel napi 2/3 nagyobb sétára vitte a gazdija, így az udvart nagyon tisztán tartotta. Bobó egy munkakutya és a biztonsági őr gazdijával járt dolgozni.
Írországban nagyon sok ember tart kutyát és más kisállatokat is. A kutyasétáltatás egy közös szabadidős, beszélgetős program. A kutyasétáltatás sokkal többet jelent annál, hogy csak leviszem a kutyát a házzal szembeni parkba és megvárom, hogy elvégezze a dolgát. A kutyás emberek, párok, családok gyakran lejárnak a tengerpartra, közeli kirándulóhelyekre, nagyobb parkokba, ahol közös élményeket gyűjthetnek.
Milyen csatornákon, fórumokon tud a bérlő albérletet keresni Írországban (social media, hirdetési oldal, önkormányzati online felület, offline felület)?
Írországban nagyon nehéz lakást találni, emiatt a bérleti díjak irreálisan magasak. Több fórumon is lehet (és kell is) próbálkozni. Van a hagyományos vonal, amikor személyesen megkeresel egy ingatlanirodát, ahol meg tudod adni adataidat és igényeidet. Ezzel feliratkozol egy várólistára. Ha az igényeidnek megfelelő lakást találnak az irodában, akkor értesítenek. Egyre népszerűbb és sikeresebb út manapság az online felületen való keresés. Több lakás eladással és albérlet kiadással foglalkozó online portál is van. Érdemes naponta többször is ránézni a hirdetésekre és azonnal felvenni a kapcsolatot a hirdetővel. Egyre több helyen már csak az email lehetőséget preferálják, a telefonos megkeresést kezdik háttérbe szorítani. A lakást megnézni egy előre leszervezett időpontban lehet, pontosan kell érkezni, mivel általában egy időpontra 10 lehetséges bérlőt is odahívnak. Ha tetszik az ingatlan, minden kért dokumentumot be kell nyújtani az ingatlanosnak, hogy azokat továbbítani tudja a tulajdonosnak, aki ezek alapján választja ki a számára megfelelő bérlőt.
Kisállattartóként, hogyan érdemes albérletet keresni, milyen különbségek vannak a keresés során, ha kutyával akar költözni a bérlő?
Állatbarát albérletet nem könnyű találni. Kistestű kedvenccel lehetséges, de nagyobb testű kutyával, főleg városban nagyon nehéz, szinte lehetetlen otthont találni. Nem szabad eltitkolni, hogy kisállattal szeretnél költözni, ugyanis, ha ez kiderül, azonnal felmondják a szerződést és nem kapod vissza a kifizetett kauciót.
Magyarországon eléggé elutasítóak a lakástulajdonosok, mennyire nehéz kisállat gazdijaként albérletet találni Írországban? Milyen elvárásaik vannak a bérbe adóknak?
Írországban hatalmas a kereslet az albérletek iránt. Mi először a kutyus miatt kertes családi házat szerettünk volna találni, de ez sajnos nem sikerült. Sajnos emiatt külön kellett váljunk Bobótól és gazdijától, akik 4 hónap sikertelen keresés után végül barátokhoz költöztek, több mint 50 km-re a fővárostól, így naponta több órát ingázniuk kell.
2 hónap alatt több mint 50 hirdetésre jelentkeztünk és csupán 5 megnézésre jutottunk el.
Bútorozott vagy bútorozatlan kisállatbarát albérlet van több? Milyen szerződés a jellemző? Hazánkban a határozott idejű bérleti szerződést részesítik előnyben, mi a jellemző Írországban? (határozott idejű, határozatlan idejű, kaució mértéke etc.)
A legtöbb lakás bútorozott és gépesített. Általában egy éves határozott idejű éves szerződéseket kötnek a lakásra, amit évente hosszabbítanak. A szerződés megkötéséhez az első havi bérlet díj és egy havi kaució szükséges.
Eddig két évente lehetett számítani a bérleti díjak emelésére, ám mostanság egyre jellemzőbb, hogy évente emelnek a tulajdonosok 1-2%-ot, amit 2 hónappal előre mindig jeleznek a Bérlő felé. Így, ha nem fogadod el az új árat, akkor automatikusan megszűnik a szerződésed.
Önkormányzati fenntartású lakások is bérbe adóak a piacon?
Rengeteg önkormányzati lakás van a piacon, de ezekhez szociális rászorultság alapján lehet hozzájutni. Az egyedülálló anyákat vagy beteg embereket segítik leginkább a lakáshoz jutásban.
Mi az, amiben Ön szerint radikálisan mások a viszonyok az albérletpiacon Írországban, mint itthon? Milyen dolgok voltak “furcsák”, amelyek nem megszokottak, vagy egyáltalán nem fordulnak elő itthon?
Az ingatlan keresés és annak nehézségei nagyon hasonlítanak a magyar helyzethez. Kevés lehetőség, sok érdeklődő, irreálisan magas árak. Többen laknak egy házban, így csökkentve a költségeket. A lakásállomány nagy része régi építésű, bár az elmúlt években hatalmas lakásépítési program indult el.