Számtalan olyan élethelyzet adódhat, mikor az a személy,  aki a szükséges jognyilatkozatot megtehetné, nem tud személyesen lenne jelen a bérleti szerződés aláírásakor. Jellemzően vonatkozik ez azokra az esetekre mikor több tulajdonos, vagy haszonélvező is van a bérbeadói oldalon. Ezekben az esetekben érdemes már az ingatlan meghirdetésekor gondoskodni az érvényes meghatalmazás elkészítéséről, hiszen roppant kellemetlen helyzet az, mikor azért nem születhet érvényes bérleti szerződés, mert az egyik vagy akár több tulajdonos, vagy haszonélvező nem tud jelen lenni a bérleti szerződés aláírásakor.  Közjegyző vagy ügyvéd által készített eseti meghatalmazást is készíttethetnek az érintettek, de teljes bizonyító erejű magánokiratba is foglalhatják akaratukat.

Hogyan rendelkezi a jogszabály az eseti meghatalmazásról?

A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk) a képviseletre vonatkozó szabályok között tárgyalja a meghatalmazásra érvényes rendelkezéseket.

6:11. § [Képviselet]

(1) Ha e törvény eltérően nem rendelkezik, más személy útján is lehet jognyilatkozatot tenni. A képviselő által megtett jognyilatkozat közvetlenül a képviseltet jogosítja és kötelezi.

(2) A képviseleti jog jogszabályon, bírósági vagy hatósági határozaton, létesítő okiraton vagy meghatalmazáson alapulhat.

6:15. § [Meghatalmazás]

(1) A meghatalmazás képviseleti jogot létesítő egyoldalú jognyilatkozat. A meghatalmazást a képviselőhöz, az érdekelt hatósághoz, bírósághoz vagy ahhoz a személyhez kell intézni, akihez a meghatalmazás alapján a képviselő jognyilatkozatot jogosult tenni. (  A meghatalmazott aláírásával ugyanakkor igazolja, hogy tudomással bír a képviseleti jogosultságról. )

(2) A meghatalmazáshoz olyan alakszerűségek szükségesek, amilyeneket jogszabály a meghatalmazás alapján megtehető jognyilatkozatra előír.

(3) A meghatalmazás visszavonásig érvényes.

(4) A meghatalmazás korlátozásának és visszavonásának jogáról való lemondás semmis. A meghatalmazás korlátozása és visszavonása harmadik személy irányában akkor hatályos, ha arról tudott vagy tudnia kellett.

(5) Meghatalmazás alapján cselekvőképes személyt korlátozottan cselekvőképes vagy cselekvőképességében részlegesen korlátozott személy is képviselhet.

Az eseti meghatalmazás minimális tartalmi követelményei

  • A meghatalmazó személyazonosításra alkalmas adatainak rögzítése
  • A meghatalmazott személyazonosításra alkalmas adatainak rögzítése
  • A meghatalmazás tárgyának rögzítése. (Az eseti meghatalmazás nem állandó jellegű képviselet, a meghatalmazott csak bizonyos eljárás során vagy eljárási cselekmény vonatkozásában jogosult a képviseletre.)

Közüzemekkel kapcsolatos ügyek intézése meghatalmazás útján

Érdemes tudni, hogy a legtöbb szolgáltató honlapján elérhető olyan meghatalmazás minta melyet a szolgáltatók előnyben részesítenek, elfogadnak. Érdemes “biztosra” menni és az adott szolgáltató mintáját használni, ha a meghatalmazás a közüzemek előtti eljárásra is vonatkozik.