Közeledik a tavaszi palántázás és vetés ideje, azonban nem mindenki él kertes házban, vagy olyan otthonban, ahol szabadföldi kertészkedésre lehetősége nyílik. Ha mégis kedve kerekedne egy kis zöld életet csempészni a balkonra, ne gondolkozzon sokat, vágjon bele! Az se tántorítsa el kertépítő álmaitól, ha albérletben lakik, falatnyi erkélye, vagy loggiája van csupán, esetleg meg kell elégednie egy ablakpárkánynyi hellyel.
A helyes tervezés fél siker
Minden sikeres projektet megelőz a gondos a tervezés. Nincs ez másképp akkor sem, ha történetesen balkonkertről van szó. Ahhoz, hogy a megfelelő növények magjait vessük el, vagy olyan palántákat vásároljunk, amelyek jól fogják érezni magukat erkélykertünkben mindenképp érdemes néhány alapinformációt tisztáznunk.
● Milyen tájolású a balkon? A fényviszonyok pontos ismerete elengedhetetlen, ahhoz, hogy jól válasszunk fajt és fajtát. Egészen más lehetőségeink vannak egy északi fekvésű terület esetén, mint ha nyugati vagy déli esetleg keleti tájolású kertre van kilátásunk. A magvak tasakján általában feltüntetik, az adott növény mennyire fény- és hőigényes. Ezeket az információkat a siker érdekében vegyük komolyan! Ne tervezzünk félárnyékot, árnyékot kedvelő növényeket teljes napra tenni, és fordítva. Ne keseredjünk el, ha nem olyan tájolású balkonunk van, mint amit szeretnénk, minden fényviszony esetén találhatunk olyan növényt mely az adott körülmények között jól fogja érezni magát.
● Milyen az uralkodó széljárás? Nem árt tudni, mennyire számít szelesnek a kertecskénknek kiszemelt hely. Ha nagyon sokszor fordul elő erős szél, vagy nyári viharok alkalmával bever az eső, esetleg előfordult már, hogy ezt-azt felkapott a szél és elsodorta, akkor inkább alacsonyabb növényekben érdemes gondolkozni, illetve a magasabbra növők kitámasztásáról mindenképp gondoskodjunk.
● Mennyi hellyel rendelkezünk? Képezze a tervezés részét az is, hogy mennyi hely áll a rendelkezésünkre, hogy megvalósítsuk álmaink oázisát erkélyünkön. Nem szabadna a „túltervezés” hibájába esnünk. Inkább törekedjünk arra, hogy kevesebb, ám olyan növényeket válasszunk, olyan növénytársulásokat hozzunk létre melyeknek optimális körülményeket tudunk biztosítani és elegendő helyünk is van számukra.
● Víz, talaj, tápanyag, cserép, kaspó -Ha kiválasztottuk a megfelelőnek tűnő növényfajokat, tervezzük meg, hogy milyen talajra lesz szükségük, mennyi és milyen tápanyagpótlással látjuk majd el őket. A kötött talajt kedvelőket, ne tegyük laza, homokos földbe, ügyeljünk arra, hogy melyik növénynél felhívják figyelmünket arra pl. hogy laza, jó vízáteresztő talajt szeret, ne agyagos kerti földbe ültessük. Törekedjünk természetességre, ha már egyszer úgy döntöttünk, hogy egy kis természetet csempészünk a tulajdon ablakpárkányunkra, erkélyünkre.
Válasszunk olyan tápanyagpótlást, ami természetes eredetű. Lehet vásárolni pelletált trágyát, vagy érlelt trágyával dúsított kerti földet – közös jellemzőjük, hogy a kellemetlen szagokat nem kell elviselnünk, ha ezek mellett döntünk. Jó döntés lehet az alginit, vagy egyéb természetes kertészeti zeolit termék is.
Cserépből, kaspóból ,de még virágtartóládából is célszerű agyagból készültet választani, hiszen bár magasabb árfekvést képviselnek ezek a termékek, túl azon, hogy természetes anyagból készültek, kevésbé forrósodnak át a nyári hőségben.
Már a tervezés során is gondolkodnunk kell azon, hogy kertünk vízellátása hogyan oldható meg nyaralásunk, távollétünk alatt. Erre a problémára remek megoldási ötleteket lehet találni „önitatók” formájában, persze egy a feladatot elvállaló barát, vagy családtag is lehet tökéletes megoldás.
Napestig lehetne sorolni, hogy milyen növények, gyümölcsök, virágok közül válasszunk. Nem esnénk most abba a hibába, hogy bármit is kihagyjunk, hiszen cikkünk célja sokkal inkább az volt, hogy kedvet csináljunk a tavaszi kertészkedéshez akár az erkélyen, akár a teraszon, vagy ablakpárkányi helyen.
Higgyék el utolérhetetlen élményt fog nyújtani az első szem saját földieper, balkon paradicsom, vagy az első cserép bordólevelű saját bazsalikom! Fogjanak hozzá bátran!