Albérletkeresés kisállattal című cikksorozatunk következő részében, Lilivel beszélgettünk arról, hogy milyen az élet Finnországban albérlőként és kutyatartóként egyaránt.
Easy Home: – Mióta élsz Finnországban, mindig kutyával kerestél albérletet? Milyen kutyád van, mennyi idős, milyen nemű?
Lili: – Hatodik éve lakom Finnországban. Annak idején egyetemi tanulmányaim miatt érkeztem az országba, akkor még egyedül laktam a kollégiumban. A kollégiumban lehetett ugyan állatot tartani, nem kellett hozzá különösebb engedély vagy bejelentés se, viszont olyan kicsi volt a hely (19 nm), hogy nem akartam házikedvencet egy börtöncella méretű helyen tartani.
Topi két éves, ivartalanított Cardigan Corgi kan. Mielőtt hazahoztam, beszéltem az akkori főbérlővel, hogy szabad-e háziállatot tartanom a lakásban. Szerződésünkben csak annyi állt, hogy “háziállatról szükség esetén egyeztetünk”, de mint kiderült ezt is csak azért írta bele a szerződésbe a főbérlő, hogy amennyiben egzotikus, zajos vagy különösebb gondozásra szoruló állat kerülne a képbe (mondjuk Ara papagáj vagy ritka teknős, hal stb.) arról egyeztessünk. Amikor megtudta, hogy “csak” kutyát szeretnék, azt mondta természetesen jöhet a kiskutya, az embernek joga van háziállatot tartani, ha szeretne. Ha valamit megrág vagy tönkretesz a kedvenc, azt majd levonja a kaucióból és ennyi.
Legutóbb mikor kutyával kerestem albérletet már egy kicsit bonyolultabb volt a helyzet. Az esetek felénél jelezték, hogy “háziállatot nem szabad hozni”. Tapasztalatom szerint azonban a finnek empatikusak és a jelenlegi lakásom hirdetésénél is jelezték, hogy nem szabad állatot hozni, mégis, amikor elmondtam, hogy Topi szobatiszta, ivartalanított és felelősséget vállalok mindenért, amit (úgysem) okoz, a főbérlőm beleegyezett, hogy jöhet a kutyus.
Éppen most is új albérletet keresek, egy kicsit hezitáltam is már a telefonba elmondani a bemutatkozás során, hogy kutyám van, de alaptalanul féltem mivel a főbérlő visszakérdezett, hogy “ó, milyen fajta, hány éves? Hozd magaddal amikor találkozunk!” Őszinte beszélgetéssel meg lehet oldani a dolgokat!
Topi egy átlagos hétköznap otthon van egyedül. Hetente kétszer esti műszakom van ( 9-17.30) akkor Topi egy kutyanapközibe megy. Ha reggeli műszakom van (6.15-14.30) akkor délután kutyaparkban vagyunk körülbelül egy-másfél órát (amíg Topi maradni szeretne), és este még sétálunk fél-háromnegyed órát.
Easy Home: – Milyen csatornákon, fórumokon tud a bérlő albérletet keresni Finnországban?
Lili:– Finnországban az albérlet keresés teljes mértékben online működik. Az állam szigorúan követi az ingatlan-tulajdonosok tevékenységét és külön jogrendszerük van albérlet bérlés és bérbeadásra vonatkozóan. Mivel annak idején Magyarországon sosem kellett albérletet keresnem, néha elképedek milyen horror-történeteket hallok. Finnországban egy lakó sosem merné lelakni például a lakást, amit bérel, vagy egy főbérlő nem tudja “csak úgy” kidobni a bérlőjét.
Központi, államilag szabályozott bérleti szerződést használ mindenki, amit csakis kizárólag ügyvéd jelenlétében lehet változtatni – ezért itt biztonságos albérletet keresni és fenntartani.
- A városi önkormányzatoknak vannak saját lakásai amiket bérbe adnak magánszemélyeknek, erre külön iroda van kialakítva. Ezekre a lakásokra a finn online ügyfélkapun keresztül lehet jelentkezni ahol egy nagyon részletes kérdőívre kell válaszolni, adó- és munkáltatói papírokat kell csatolni és utána az iroda ajánlatot tesz a jelentkezőnek annak megfelelően hogy merre dolgozik és mennyi a bevétele. Ha nincs bevétele, a szociális segély bizonyos százalékát vonják le, így Finnországban minimális mértékű, szinte nincs hajléktalanság. Ezek a lakások ráadásul jó állapotban vannak, és megfizethetőek.
- Ha nem önkormányzati felületen keres az ember albérletet akkor is az államilag szabályozott szerződést fogja aláírni, csak az árak lesznek mások. Finnországban sok cég foglalkozik emeletes házak, kertvárosok bizonyos részeinek fenntartásával és bérbe adásával. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a cég tulajdonában van egy emeletes ház, aminek a lakásait kiadja. Cserébe a cég felel a lakások és a ház, illetve a ház környezetének rendben tartásáért is. Általában ezek a cégek drágábban adják bérbe a lakásokat, mint az állam. Az árbeli eltérés okáról pedig a szerződésben adnak magyarázatot (pl. közös közösségi terem, edzőterem az alagsorban, közös mosó-és szárítórészleg, takarító-szolgálat stb.). Korábban említettem hogy, ezek a cégek is kizárólag online elérhetőek, a jelentkezés pedig ugyanúgy egy részletes kérdőíven keresztül történik.
Felesleges bemenni az irodájukba, a választási procedúrára nem lehet ilyen módon hatást gyakorolni és ha az irodában próbálna valaki jelentkezni lakásra, úgyis továbbirányítják, hogy menjen haza és jelentkezzen online.
Easy Home: – Kisállattartóként, hogyan érdemes albérletet keresni?
Lili: – Önkormányzati lakásokban automatikusan megengedett a kisállat tartás és az albérlet-kiadásra szakosodott cégek is megengedik a kedvencek tartását. Tapasztalatom szerint a magánszférában fordult elő olyan, ahol azt olvastam, hogy “kisállat tartása nem megengedett”, de amint említettem, ez a tiltás legtöbbször feloldható a felek között. Elsősorban az önkormányzati lakásra jelentkeznék, mivel azok olcsóbbak és jó állapotban vannak.
Easy Home:– Magyarországon eléggé elutasítóak a lakástulajdonosok, mennyire nehéz kisállat gazdijaként albérletet találni Finnországban?
Lili: – Ebben a tekintetben a két ország kultúrája nagyon különböző. Itt sokkal elfogadóbbak a háziállat kérdésével kapcsolatban, az ember társaként, családtagként kezelik őket. Vannak olyan főbérlők akik inkább kisállatos albérlőt fogadnának mint gyerekeset. A jelenlegi főbérlőm szerint például egy gyerek sokkal több kárt tud okozni mint egy kutya vagy macska.
Easy Home:– Milyen szerződés a jellemző? Hazánkban a határozott idejű bérleti szerződést részesítik előnyben, mi a jellemző Finnországban?
Lili: – Az államilag szabályozott szerződések fél évre, illetve egy évre szólnak. Ezeken kívülre eső időtartamokról külön kell szerződési alaplapot készíteni. Ha az egy éves szerződés letelik és a két fél meg van elégedve a feltételekkel a szerződés határozatlan idejűvé válik.
Felmondási idő államilag meghatározott szerződésekben a következő:
-tulajdonos részéröl: 6 hónap.
-bérlő részéröl: 3 hónap.
Ha a felmondási idő ezen időtartamokon belülre esik, a másik felet kompenzálni kell. Például, ha a tulajdonos hirtelen (mondjuk ebben a hónapban) igénybe akarja venni a lakást, akárhogy is akarja, nem tudja kiköltöztetni a (bérlőt)lakót ha nem akar 6 hónapnyi lakbért kifizetni neki kompenzációként. Ugyanúgy, ha a lakó hirtelen két héten belül kiköltözik, két-és-fél hónapnyi lakbért kell fizetnie a tulajnak kompenzációként. Erre külön jogszabály rendszerük van amit kifejezetten ajánlok elolvasni.
A kaució általában 1 vagy 2 hónapnyi lakbér mértéke – erről is jogszabály rendelkezik. A kaució mértéke fentieknél nem lehet több.
A depozit és a lakbér fizetése kizárólag banki átutalás módján történhet. Finnországban minimális, eltűnőben van a készpénz használata.
Easy Home: – Bútorozott vagy bútorozatlan kisállatbarát albérlet van több? Mi a gyakorlat a rezsi elszámolásában?
Lili: – Minden egyes lakásban van hűtő. Minden lakásban van beépített szekrény valamilyen módon. Nincs mikró, kanapé, ágy, asztal – ezeket a lakó maga hozza majd.
Bútorozott lakások alapvetően nagyon ritkák – és tapasztalatom szerint nincs különbség ha van kisállat, ha nincs.
A lakó maga fizeti a villany számláját, a víz fogyasztás díja és az internet alapvetően benne szokott lenni a lakbérben. Manapság már magától értetődő dolog, hogy egy 70-es években épült házban is van 10 Mb/mp internetkapcsolat, mivel a finn alkotmány szerint internetkapcsolat alapvető emberi jog. Ha valaki a társasház ajánlatán túl, magasabb minőségű internet kapcsolatot szeretne (mondjuk streamel vagy olyan internet kapcsolat kell ami kifejezetten bírja az erősebb a terhelést), a lakónak kell erről külön gondoskodnia és fizetnie., Ez azonban nem váltja ki az „alap” internet kapcsolatot – azért ugyanúgy fizetni kell.
Easy Home: – Milyen a kutyás közösségi élet Finnországban?
Lili: – Szeretném azzal kezdeni, hogy Finnországban az állatvédelmi törvények nagyon részletesek, és komoly büntetésekre lehet számítani, ha megszegik őket. A kutyás-macskás, még tengerimalacos közösségi élet is nagyon aktív. Minden város úgy van tervezve, hogy maximum 15 perc sétán belül legyen kutyapark. Az állatok jogvédelme olyan erős, hogy sok cég foglalkozik kisállatok nap közbeni felügyeletével, gondozásával és a háziállatok jogai közé felvették például azt is, hogy egy kutya maximum 10 órát lehet egyedül, macska 12-őt. A kutya alapvető joga a napi három séta, ezekböl két rövid (30 perc alatti) és egy hosszú (minimum egy óra). Ennél rövidebb, vagy ritkább séták már állatkínzásnak minősülnek és állampolgári kötelességünk bejelenteni a rendőrségnek vagy egy állatvédelmi szervezetnek ha ilyet észreveszünk. Az elmúlt években egyre gyakoribb a kutyás napközik használata, mivel sokkal gördülékenyebbé, kiegyensúlyozottabbá teszik az életet – Topi is hetente kétszer megy “kutyaoviba”, ahol állatokra szakosodott, gondozók vannak, illetve napi rutin van. Hosszan tudnék beszélni arról, hogy a kutyapark is egy közösségi tér (dohányozni, alkoholt fogyasztani a területen tilos) és az önkormányzati honlapon részletes szabályrendszer található a kutyaparkban tartózkodás feltételeiről és etikettjéről. A kutyaparkok fenntartásáról az önkormányzat gondoskodik, a helyi közösségeknek WhatsApp csoportjai és facebook csoportjai vannak kutya-szülinap vagy más rendezvény szervezésére. Ezeken kívül az általános, legnagyobb állatbolt lánc ajánlatába tartozik helyi kutyaiskola-tréner bérlése (az első találkozás ingyenes), köröm/karomvágás, bunda-fodrászat.
Easy Home: – Mi az, amiben radikálisan mások a viszonyok az albérletpiacon Finnországban, mint itthon? Milyen dolgok voltak “furcsák”, amelyek nem megszokottak, vagy egyáltalán nem fordulnak elő itthon?
Lili: -Elképzelhetetlennek tartom, hogy negatív megkülönböztetés érjen azért, mert kutyám van. Ő az életem része ugyanúgy, mint másnak a családtagja akivel együtt él, vagy mint másnak a drága, napi fenntartást igénylő hobbija esetleg szeretett tulajdona. Kutyával utazni teljesen normális, és kifejezetten megdöbbentett amikor egy éve Magyarországon azt láttam, hogy kutyának is kell buszjegyet venni. Metrón és vonaton van külön kutyás részleg és nem csak egy sarok, hanem egy egész vagon, úgy ahogy gyerekekkel utazóknak is van saját vasúti kocsija. A finnek nagyra értékelik a békét, személyes teret és tiszteletet egymás iránt, így például, ha valaki kutyával/gyerekkel utazik, akkor a számára fenntartott vagonokban utazhat csak. Ha máshova vesz jegyet, a kalauz helyben új jegyet vetet az utassal (80 euro)+ büntetés a szabályok megszegése miatt és azonnal átirányítja az utast a neki fenntartott vasúti kocsiba. Ez csak egy példa. Albérleti szempontból gyerekkel nehezebb lakást keresni, mint kisállattal: az általános vélemény az, hogy egy gyerek alapvetően hangosabb/zajosabb és nagyobb pusztításra képes. Viccen kívül a finnek kifejezetten nagyra értékelik a csendes lakókat ezért egy kisállatos vagy gyerekes jelentkező közül a kisállatos van előnyben.
A finnek nagyon szabálykövető nép, ezért azt is elképzelhetetlennek tartom, hogy egy lakás tulajdonosa egy privát, egyéni szerződést akarna velem aláíratni – ez már alapvetően gyanús és jogszabály ellenes. Ha egy albérlő “lelak/lepusztít” egy lakást, nem csak a kauciót veszíti el, hanem egy pert is kap a nyakába.
Ingyenes állami jogi tanácsadás jár mindenkinek albérleti ügyekben, sürgős esetben egy 0-24 órában elérhető telefonszámot is lehet hívni.